Brama garażowa wyposażona w dobry napęd to gwarancja wygody oraz bezpieczeństwa. Na rynku istnieje sporo rodzajów napędów do bram, podczas gdy na wskutek rozwoju technologicznego wciąż powstają nowe. Kwestię tę postanowiliśmy uczynić tematem przewodnim niniejszego artykułu.
Parametry napędu do bramy
Z technicznego punktu widzenia nie wyodrębnia się poszczególnych typów napędów do bram. To, co jednak różni od siebie poszczególne modele, to ich parametry. Przyjrzymy się najważniejszym z nich:
- prędkość przesuwu – w większości modeli wartość tego parametru oscyluje w okolicach 12 cm/s. Czas otwierania bramy wynosi zazwyczaj od 15 do 30 sekund;
- siła ciągu – podawana w Niutonach (N). Małe i lekkie bramy sterowane są niejednokrotnie przez automaty o sile zaledwie 400 N, lecz w większości przypadków potrzeba 600 N ciągu. Wyjątkowo duże i ciężkie elementy wymagają zastosowania siłowników do bram o sile sięgającej nawet 1200 N;
- rodzaj sterowania – wybierając napęd do bramy dobrze przemyśl kwestię sterowania. Obecne produkty z reguły wyposażone są w zabezpieczenia, które uniemożliwiają złodziejom automatyczne otworzenie bramy. Dodatkowo, wciąż pracuje się nad ulepszeniem nadajników, co umożliwia działanie z odległości nawet 300 metrów.
Staranne dobranie trzech powyższych parametrów Twojego przyszłego napędu do bramy z pewnością wzniesie wygodę oraz bezpieczeństwo Twojego garażu na wyższy poziom. Zanim jednak zadecydujesz o zakupie konkretnego modelu, przyjrzyj się jeszcze kilku wartościowym wskazówkom.
Napęd a rodzaj bramy
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup napędu wraz z bramą. Dzięki Takiej kolejności działań uzyskasz produkt w pełni kompatybilny i użyteczny. Dobierając napęd do bramy, weź pod uwagę następujące sugestie:
- do bram segmentowych górnych pasują wszystkie napędy – o ile w garażu nie brakuje miejsca na ich zainstalowanie;
- do bram segmentowych bocznych pasuje napęd montowany tuż nad nadprożem lub na bocznej ścianie. Poza tym wymaga on silniejszego siłownika niż w przypadku bramy segmentowej górnej;
- bramy uchylne pozwalają na zastosowanie każdego napędu. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony jest odpowiednia moc;
- bramy rozwieralne to najtrudniejsi kandydaci na dopasowanie odpowiedniego napędu. W takich przypadkach z reguły należy zastosować klasyczny automat przystosowując go nieco do aktualnych warunków. Przykładowo, napędy do bramy wyposaża się wówczas w dłuższe ramiona, które ciągną lub pchają skrzydła.
Oczywiście obowiązek skompletowania odpowiednich elementów nie musi tkwić na Twoich barkach. Z chęcią wyręczy Cię w tym względzie firma montująca napędy oraz bramy, z którą rozpocząłeś współpracę.
Z automatem lub bez
Bramy do garażu można podzielić także na zautomatyzowane oraz obsługiwane manualnie. Mimo prężnego rozwoju technologii, ceny siłowników oraz napędów wciąż pozostają wysokie. Z tego względu wiele osób decydujących się na montaż bramy, postanawia zrezygnować z wszelkiej automatyzacji. Pamiętaj jednak, że niedogodności związane z ceną tego typu rozwiązań są niczym w porównaniu z oferowanymi przez nie dobrodziejstwami. Napędy do bram zapewniają ogromną wygodę oraz bezpieczeństwo na poziomie, którego nie są w stanie osiągnąć metody pokrewne.
Oferujemy dystrybucję oraz montaż bram garażowych, a także napędów wysokiej jakości. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.