Współczesne bramy garażowe posiadają zaawansowaną mechanikę, którą należy właściwie zamontować. Czasami gospodarze domu, szczególnie z budowlanym zacięciem, decydują się samodzielnie wykonać to zadanie. Ponadto istnieje wiele dodatkowych akcesoriów lub po prostu funkcjonalnych rozwiązań, o których również warto pomyśleć. Poniżej więc przedstawiamy część z nich, a także kilka zasad właściwego doboru komponentów napędów do bram.
8 porad w zakresie montażu napędów do bram
Warto wiedzieć, iż napędy do bram powinny być montowane z zachowaniem pewnych zasad i z przemyślaną ostrożnością, a wymienić tu można poniższe zasady i pomysły.
- Brama otwierana dzięki automatycznym napędom do bram powinna się płynnie otwierać z użyciem siły. Jest to podstawowy warunek i właściwie test, po którego spełnieniu można być pewnym, że również sterowana pilotem będzie się właściwie otwierać i zamykać. Nie należy więc przed ostatecznym montażem pomijać testu otwierania ręcznego.
- Nie powinno się montować bram na pochylonym gruncie, wszelkiego typu wzniesieniach etc. Narazimy się przez to na dodatkową pracę, wykorzystanie dodatkowego sprzętu, a z czasem na nadwyrężanie automatyki, co może prowadzić do wielu awarii.
- Bezwzględnie należy przestrzegać doboru automatyki do bramy zgodnej z zaleceniami producenta. Najważniejszym tu czynnikiem jest masa bramy, do której zazwyczaj napędy są dedykowane i posiadają odpowiednie oznaczenia.
- Istotne jest zwrócenie uwagi na warunki pogodowe panujące w Polsce i dobór odpowiednich zewnętrznych lub podziemnych siłowników do bramy – tj. odpowiednio chronionych przed wilgocią. Siłowniki posiadają klasy szczelności i do zalecanych w tym względzie należą te, które mają oznaczenia IP54 oraz IP65.
- Istotną rolę w funkcjonowaniu bram pełni poza wilgocią i opadami deszczu również wiatr. Przy silnych wiatrach montuje się zazwyczaj niskie napięcie siłowników.
- Zależnie od potrzeb należy wybrać odpowiednie sterowanie bramy. Poza pilotami w bramach stosuje się również: czytniki kart, klawiatury na szyfr, przyciski wbudowane w ściany, fotokomórki, zewnętrzne pętle czy nawet telefony komórkowe. Wszystko to należy zaplanować przed ostatecznym montażem bramy.
- Dla wygody należy również pomyśleć o dostępie do wnętrza garażu bez otwierania bramy. W tym celu, w niektórych jej typach, montuje się dodatkowe drzwi. W przypadku bram wjazdowych na posesję, szczególnie dbając o gości, istnieje więcej rozwiązań: klawiatura szyfrowa i/lub wideofon, domofon lub wpisywanie kodu za pomocą GSM.
- Warto również pomyśleć o montażu dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych pomimo tego, że nowoczesne bramy niezwykle trudno otworzyć z zewnątrz.
Pomimo wszystko jednak zaleca się skorzystanie z usług fachowca, mającego doświadczenie w montażu automatyki do bram. Tylko dzięki temu zredukowane zostanie ryzyko wystąpienia w przyszłości ewentualnych problemów. Natomiast akcesoria dodatkowe można dobierać zgodnie z potrzebami oraz upodobaniami.
Obsługa napędów do bram
Napędy do bram sterowane są zazwyczaj pilotami o czym więcej przeczytasz na https://bramadogarazu.pl/automatyka-do-bram/piloty-do-bram/. Jest to popularna i najwygodniejsza forma obsługi. Piloty mogą mieć formę tradycyjną lub alternatywną. W pierwszym przypadku posiadają rozmiary breloczka do kluczy i zazwyczaj są przy kluczach noszone. W drugim, piloty mogą być wbudowane np. w zapalniczkę samochodową lub po prostu mieć formę przycisków zamontowanych w dowolnym miejscu. Nie istnieją w tym względzie żadne ograniczenia. To co istotne, to funkcjonalność i intuicyjna obsługa, a dzięki dobremu planowaniu zyskamy wszystkie cechy napędu i będzie nam on zadowalająco służył.