Drzwi garażowe umieszczone w głównej bramie to rozwiązanie o mocno awangardowym charakterze. Bez względu jednak na trudność w montażu oraz potencjalne wady, cieszy się ono bezustannie rosnącym zainteresowaniem. Czy i Ty zastanawiasz się nad zastosowaniem konstrukcji tego typu w swoim garażu? Jeśli tak, z pewnością przyda Ci się zestaw praktycznych wskazówek, które przygotowaliśmy dla Ciebie w formie krótkiego poradnika.
Podejmij decyzję już na etapie projektu
Zaczynając budowę domu lub garażu, z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, iż w przyszłości czeka Cię wiele trudnych wyborów. Musisz nawiązać współpracę ze specjalistami, a także dobrać kolory, materiały i urządzenia, dzięki którym całe przedsięwzięcie zostanie ukończone z sukcesem.
Mało kto jest jednak świadomy, że wszystkie decyzje tego typu powinno się podjąć już na etapie tworzenia projektu. Wiele rozwiązań konstrukcyjnych wzajemnie się wyklucza, dlatego też zastosowanie drzwi garażowych należy przemyśleć zawczasu.
Aby unaocznić wagę tej kwestii, posłużymy się prostym przykładem. Jeśli projekt Twojego domu zakładał użycie bramy garażowej rolowanej, zamontowanie drzwi w tejże bramie nie będzie możliwe. Zakładając dodatkowo, że długość podjazdu do garażu nie pozwala na zastosowanie innego rodzaju bramy, właściciel domu ma zupełnie związane ręce. Aby uniknąć zatem wszelkich nieprzyjemności, warto ustalić wszelkie szczegóły już na wczesnym etapie projektowym.
Umiejscowienie drzwi w bramie
Aby drzwi garażowe spełniały swoją rolę, należy znaleźć dla nich właściwe miejsce. Nie da się oczywiście zamontować ich w dowolnym fragmencie wjazdu, w czym najczęściej przeszkadzają siłowniki lub ramiona urządzeń otwierających. Automatyka do bram garażowych zajmuje stosunkowo dużo miejsca, dlatego też dowolność w dobraniu lokalizacji dla drzwi jest nikła bądź nie istnieje wcale.
Znając powyższe fakty, warto wykazać się daleko idącą wyrozumiałością dla projektantów oraz innych specjalistów, z którymi przyjdzie nam współpracować. Bardzo często – mimo szczerych chęci – nie są oni w stanie zaproponować nam najpraktyczniejszego rozwiązania, a jedynie to, które jest możliwe do wdrożenia.
Pozostałe aspekty montażu drzwi garażowych
Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw kilku wskazówek dotyczących doboru oraz montażu drzwi garażowych. Pamiętaj jednak, by wziąć je pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem montażu bramy, a najlepiej jeszcze na etapie projektowym, ponieważ:
- ocieplenie garażu to konieczność. Niestety najsłabszym punktem całego pomieszczenia zawsze okazuje się brama wjazdowa. Decydując się na umieszczenie w niej dodatkowych drzwi, warto dobrać model, który nie wpłynie negatywnie na szczelność budynku;
- nowoczesne bramy garażowe wyposażone w systemy automatyczne stanowią przeszkodę nie do przejścia dla zdecydowanej większości złodziejów samochodowych. Zaopatrując się w dodatkowe drzwi, co prawda dodajemy sobie komfortu, lecz jednocześnie przyczyniamy się do obniżenia bezpieczeństwa garażu;
- planując montaż drzwi garażowych pamiętaj, by otwierały się one na zewnątrz. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z nich, gdy auto będzie zaparkowane w środku;
- dobrze jest znaleźć drzwi z automatycznym systemem zamykania. Dzięki temu będziesz pewny, iż nie otworzą się one przypadkiem podczas podnoszenia lub opuszczania bramy.
Znajomość powyższych faktów to obowiązek specjalistów. Polecamy wspomnieć o nich w trakcie konsultacji z daną firmą. Dzięki temu zyskasz pewność, że proces instalacyjny przebiegnie po Twojej myśli.
Jeśli szukasz pomocy w zakresie montażu bramy garażowej, czy wyboru drzwi garażowych – trafiłeś w odpowiednie miejsce. Od lat z powodzeniem działamy na terenie Kielc oraz okolic. Zapraszamy do współpracy.