Niemal od zawsze bramy garażowe posiadały klasyczne drzwi rozwierne – ze skrzydłami otwieranymi ręcznie na boki. Aktualnie, mniej więcej od czterech dekad, bramy garażowe i wjazdowe mają inną, alternatywną konstrukcję: rolowaną, uchylną i segmentową. Dwie ostatnie są w pełni zautomatyzowane i powstały jedynie dzięki temu, że stworzono automatykę do bram, w przeciwnym razie ich projekty nie ujrzałyby światła dziennego.
Dedykowana automatyka do bram garażowych
Dotyczy to jednak wyłącznie bram garażowych, wjazdowe bowiem do dzisiaj otwierają się na boki, choć również są już zautomatyzowane. W przypadku garażów nie ma jednak wątpliwości, że brama uchylna i segmentowa dedykowana jest zdalnemu sterowaniu. Pierwsza z nich była wielkim hitem lat 80. ubiegłego wieku i widać ją niemal na każdym amerykańskim filmie z tamtych lat. Była też synonimem luksusu, rozwijającej się technologii oraz ukazywała wysoką jakość życia przeciętnych obywateli, którzy podjeżdżając pod dom posługiwali się pilotem, by móc wjechać do garażu. Brama uchylna mogła być jednak przy tym otwierana ręcznie, co jest do dzisiaj jej zaletą chociażby w przypadku awarii prądu.
W przypadku bramy segmentowej, automatyka do bram odgrywa decydujące znaczenie. W związku z tym, że brama w całości chowa się pod sufit, nie ma możliwości innego sterowania niż zdalne. Nie ma więc też wątpliwości, co powstało pierwsze, brama czy automatyka.
Cechy automatyki do bram
Z powyższego wynika, że automatyka do bram garażowych to właściwie synonim zdalnego sterowania bramy i taka funkcja jest w tym pojęciu najważniejsza. Wszystkie pozostałe elementy automatyki, które są ukryte w bramie, właściwie jedynie wspomagają działanie jej komfortowego otwierania i zamykania z pewnej odległości. Wyróżnić wśród nich można:
- odbiorniki radiowe współpracujące z pilotem,
- systemy zawiadujące pracą automatyki, czyli: fotokomórek, diod, alarmów itd.,
- zintegrowane systemy antywłamaniowe,
- elementy wpływające na sprawną pracę bram, jak: siłowniki, obciążniki, łańcuchy i inne części mechaniczne, wspomagające system sterowania bramą.
Z definicji jednak automatyka do bram podkreśla integrację wszystkich elementów, które współpracując ze sobą przyczyniają się do uzyskania ostatecznego efektu – wygodnego wjazdu do garażu bez wychodzenia z samochodu.
Co jeszcze zyskujemy dzięki automatyce do bram?
Dzięki zaawansowanej automatyce do bram możemy mieć pewność, że poza zdalnym otwieraniem bramy:
- będziemy mogli zatrzymać ją podczas otwierania lub zamykania w dowolnym momencie,
- brama zatrzyma się automatycznie, gdy tylko dzięki czujnikom wykryje jakąkolwiek przeszkodę,
- będziemy mogli ją zaprogramować na otwieranie i zamykanie w dowolnym, wybranym czasie,
- możemy sprawdzić z domu na pilocie czy jest dokładnie zamknięta,
- dzięki odpowiedniej mechanice, bez najmniejszego wysiłku otworzymy ją ręcznie.
Ogólnie pojęta automatyka do bram wpływa więc na komfort związany z korzystaniem z garażu, ale też ułatwia obsługę bramy podczas awarii zasilania prądu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze automatyki do bram?
Mechanizmy i napędy sterujące bramą posiadają zwykle pięcioletnią gwarancję, niższa wskazuje na wątpliwej jakości mechanizmy. Ponadto istotne jest, by zwrócić uwagę na inne elementy, jak:
- niezbyt skomplikowany mechanizm sterowania, który wykluczy drogi i długotrwały serwis podczas awarii,
- podobnie niewielką ilość elektroniki dodatkowej, która mogłaby przyczyniać się do awarii,
- obecność niklowanych elementów konstrukcji,
- trwałość, którą m.in. można rozpoznać oceniając zastosowane w produkcji materiały, np. brak elementów aluminiowych.
Ważne jest jednak, by pamiętać, że automatyka do bram wymaga konserwacji, jak chociażby okresowe smarowanie olejem niektórych elementów czy przegląd elektroniki. Jak w każdym przypadku, również i w tym im bardziej będziemy dbać o posiadany system automatyki do bramy, tym dłużej będzie ona nam służyć.