Coraz częściej budujemy domy jednorodzinne, a developerzy coraz częściej zaopatrują budynki mieszkalne w zintegrowane z nimi garaże. Już dzisiaj niemal wszystkie bramy garażowe montowane w tych miejscach są w pełni zautomatyzowane. Wymaga się od nich niezawodności i płynnej pracy, liczba zalet wykracza jednak daleko poza jedynie funkcjonalność, a wymagania użytkowników stale rosną. Spójrzmy więc, co naprawdę liczy się w bramach garażowych.
Popularne bramy garażowe
Wśród bram garażowych wyróżniamy następujące rodzaje:
- uchylne – popularne i komfortowe w użytkowaniu,
- segmentowe – podobnie jak powyższe, przy tym bardzo uniwersalne,
- rolowane – również znajdujące szerokie zastosowanie i wysoce ergonomiczne,
- rozwierne – klasyczne, otwierane na boki, aczkolwiek z możliwością zautomatyzowania.
W nowobudowanych domach jednorodzinnych prym wiodą ostatnimi czasy bramy uchylne. W budynkach wielorodzinnych developerzy, przez wzgląd na oszczędność miejsca, najczęściej montują bramy segmentowe lub rolowane. Więcej o bramach garażowych na https://bramadogarazu.pl/bramy-garazowe/
Cechy i zalety nowoczesnych bram garażowych
W związku z tym, że stale wzrasta liczba samochodów, a także zjawisko migracji do miast nie ustaje, bramy garażowe spostrzega się już nie tylko jako dodatek do domu jednorodzinnego. Coraz częściej pojawiają się w przestrzeni miejskiej, ich zalety są podobnie wysoko cenione, co na spokojnej wsi. I właściwie jedyna różnicą między bramami montowanymi do użytku indywidualnego, a miejskimi, jest fakt, iż te drugie posiadają cechy bram przemysłowych. Wynika to z faktu ich bardzo częstego użytkowania – nawet do kilkuset razy dziennie, podczas gdy te używane w domu zwykle otwierają się tylko dwa razy dziennie, podczas wyjazdu i powrotu z pracy.
Cechy, które pozwalają przetrwać nasiloną eksploatację bramom wjazdowym miejskim w budynkach wielorodzinnych, czyli właściwie bramom parkingowym, to materiały zastosowane w ich konstrukcji, niejednokrotnie pozwalające fabrycznie na kilkaset tysięcy cykli otwarć – tym samym są adekwatnie droższe. Poza tą cechą w niczym nie różnią się od bram „domowych”, a przez obie grupy użytkowników cenione są te same cechy. Należą do nich:
- cicha praca – co w warunkach miejskich ma szczególne znaczenie nocą,
- bezpieczeństwo – które przekłada się na dwie płaszczyzny:
- antywłamaniową, czyli zabezpieczenia nie pozwalające otworzyć bramy z zewnątrz,
- uniemożliwiającą jej zatrzaśnięcie się lub swobodne opadnięcie, co może grozić wypadkiem (stosowane są tu zarówno diody, jak i czujniki amperometryczne, rozpoznające ewentualne przeszkody),
- niezawodna automatyka – wszystkie elementy wpływające zarówno na zdalne sterowanie bramą, jak i na pozostałe funkcje użytkowe,
- oraz walory architektoniczne, estetyczne i ergonomiczne – czyli kolejno: możliwość dopasowania bramy do budynku, jej wygląd oraz wygoda użytkowania.
Powyższe cechy cenione są zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów, o czym świadczy fakt, iż stanowią one kryteria oceny funkcjonalności bram garażowych w konkursach na poszczególnych branżowych targach.
Ergonomia i trwałość to najważniejsze cechy każdej bramy garażowej
Patrząc na powyższe obiektywnie, wydaje się, że najważniejsze cechy bram garażowych dotyczą ich funkcjonowania oraz niezawodności. Nie myślimy o tym często, jednak cykliczne awarie bramy mogą całkowicie zdezorganizować codzienne życie zarówno w garażach zbiorczych, jak i indywidualnych. Z kolei ergonomia jest warunkiem właściwej aranżacji przestrzeni użytkowej, a w praktyce sprowadza się do faktu, iż otwarta brama właściwie nie zajmuje miejsca. Jak się wydaje, wszystkie inne cechy bram służą wyłącznie temu, by podkreślić te dwa walory, naszym zdaniem najważniejsze.