Współczesna technologia zdecydowanie podnosi komfort naszego życia. W niektórych obszarach stało się to niemal oczywiste i tak jest właśnie w bramach wjazdowych do garażu – trudno dzisiaj wyobrazić sobie każdorazowe wychodzenie z samochodu by bramę zamknąć lub otworzyć. Napędy do bram pozwalające sterować nimi zdalnie to już standard. Można jednak również przyjrzeć się, co takiego oferują poza podstawowymi funkcjami oraz jakie akcesoria dodatkowe można w bramach zamontować.
Rodzaje pilotów do bram
Piloty pomagają nam sterować automatyką bramy. Zależnie od posiadanych funkcji mają różną budowę, aczkolwiek sprowadza się to głównie do mniejszej lub większej ilości przycisków. Natomiast podstawowym urządzeniem sterującym jest odbiornik radiowy zamontowany w bramie, który z pilotem współpracuje.
Piloty podlegają programowaniu, co jest czynnością konieczną do ich właściwej pracy i wykorzystania wszystkich możliwości, jakie napędy do bram posiadają. Może to być np.:
- regulowanie szybkości otwierania się i zamykania bramy,
- obsługa wielokanałowa, czyli otwieranie kilku bram (wjazdowej na posesję, garażowej itd.) tym samym pilotem (zmienno-kodowym),
- ale też zakłócanie sygnału pilota, co wymaga przeprogramowania.
Natomiast względem specyfikacji urządzeń sterujących należy wskazać, iż:
- zasilane są zazwyczaj standardowymi, niewielkimi bateriami 12V DC,
- posiadają zwykle dwa lub cztery przyciski, co odpowiada liczbie obsługiwanych kanałów,
- wykorzystują kody stałe lub zmienne,
- najczęściej pracują na częstotliwości 433 MHz.
Ponadto piloty tworzą komplet z zakupionymi wraz z nimi odbiornikami sterującymi, aczkolwiek można je programować pod inne urządzenia – zazwyczaj tego samego producenta. Przeczytaj również o siłownikach do bram https://bramadogarazu.pl/automatyka-do-bram/silowniki-do-bram/
Napędy do bram – akcesoria dodatkowe
Dodatkowe funkcje w napędach do bram w jeszcze większym stopniu zwiększają wygodę korzystania z bramy garażowej. Należą do nich m.in.:
- enkodery, które zawiadują pracą silników obsługujących bramę,
- czujniki amperometryczne, wykrywające przeszkody i blokujące ruch bramy,
- programowanie zamykania i otwierania bramy w określonej porze,
- zasilanie awaryjne, pozwalające obsługiwać bramę w przypadku awarii prądu,
- zmienne kodowanie pilotów, co zapobiega kopiowaniu sygnału do bramy,
- mechanizm ręcznego otwierania, dający alternatywę, gdy wyczerpie się zasilanie,
- sygnalizacja na pilocie informująca o położeniu bramy, dzięki czemu bez wychodzenia z domu wiemy, czy jest zamknięta.
Niewątpliwie napędy do bram posiadają dużą ilość dodatków, które podnoszą komfort użytkowania i zwiększają nasze bezpieczeństwo w domu.
Producenci napędów do bram
Producentów napędów jest wielu i Klient przed zakupem staje przed pewnym wyzwaniem. Każdy producent zachwala swój produkt, a w przypadku napędów do bram niemal zawsze są to podobne właściwości – czym więc się kierować przy zakupie? Nie ma tu z pewnością jednoznacznej odpowiedzi, lecz jak wnosi doświadczenie, do najwyższej jakości produktów należą te, które spełniają następujące cechy: posiadają najdłuższy okres gwarancji, stanowią markę długo obecną na rynku oraz oczywiście są zachwalane przez innych użytkowników. Kierowanie się tymi czynnikami w ocenie jakości napędów do bram powinno skutkować trafnym wyborem.