Wyposażenie garażu, w tym zakup oraz montaż odpowiedniego napędu do bramy, to jeden z ostatnich kosztów, który przychodzi nam ponieść podczas budowy domu. Na tym etapie prac budżet z reguły jest już mocno nadwyrężony, co powoduje, iż decydujemy się na rozwiązania niskiej jakości lub nawet półśrodki. Pamiętaj jednak, że od Twoich decyzji w tym względzie zależy poziom bezpieczeństwa oraz funkcjonalności garażu.
Wczesne planowanie = oszczędzanie
Jeśli pragniesz wyposażyć swój garaż w napęd do bramy, powinieneś uwzględnić ten pomysł już na etapie projektu. Pozwoli Ci to na dobre zaplanowanie prac budowlanych, a tym samym na spore oszczędności.
Z naszego doświadczenia wynika, iż najwięcej problemów sprawia doprowadzenie instalacji elektrycznej. W odległości około 50 cm od automatu powinno znajdować się gniazdo wtykowe podłączone do dwużyłowego przewodu o napięciu 230V.
Na szczęście instalacją sprzętu zajmuje się profesjonalna firma, jednak to Ty, jako właściciel domu, powinieneś zapewnić jej dostępność koniecznych mediów. W przypadku odpowiedniego zaplanowania oraz przygotowania miejsca prac, montaż napędu oraz siłowników do bramy nie powinien zabrać więcej niż kilka godzin.
Budowa napędu do bramy
Zanim nawiążesz współpracę z firmą, która zajmuje się montażem bram oraz napędów, zasięgnij nieco informacji na ten temat. Znacznie ułatwi Ci to rozmowy ze specjalistami oraz korzystne sfinalizowanie transakcji.
Przyjrzyjmy się więc poszczególnym elementom składającym się na napęd do bramy garażowej:
- siłownik – jest to serce całego układu. Siłownik do bramy wprawia w ruch ramię zamontowane do niej skrzydła, popychając ją lub ciągnąc;
- moduł sterujący – znany także jako centralka;
- silnik – czasami jest on połączony z modułem sterującym;
- linka awaryjna – wyposaża się w nią praktycznie wszystkie modele napędów do bram. Linka awaryjna pozwala na używanie garażu w razie awarii systemu lub braku prądu.
Zazwyczaj nie prowadzi się sprzedaży ani montażu wymienionych wyżej elementów. Wszystkie razem stanowią raczej jednolitą i nieodłączną całość.
Parametry napędów do bram
Na rynku istnieje wiele typów automatycznych napędów do bram. Większość różnic dotyczy parametrów tych urządzeń. Dla przykładu – prędkość pracy, wyrażana w milimetrach na sekundę, w zależności od modelu przybiera różne wartości. Im wyższy współczynnik prędkości pracy, tym szybciej będzie pracować dany napęd. Warto również zwrócić uwagę na siłę ciągu. W przypadku większych budynków poleca się automatykę do bram garażowych o sile nawet 800 N, jednak rozwiązania domowe z reguły nie wymagają aż tak wysokich parametrów.
Dodatkowo, należy przyjrzeć się właściwościom systemu sterowania radiowego. Najlepiej byłoby, gdyby posiadał on system szyfrujący, który skutecznie zabezpieczy Cię przez włamaniem. Zalecamy inwestycję w model działający na dużych odległościach. Najlepsze systemy radiowego sterowania oferują zasięg do 300 metrów.
Jeśli szukasz firmy zajmującej się montażem bram garażowych oraz napędów do bram na terenie Kielc, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Jesteśmy grupą doświadczonych profesjonalistów, którzy z chęcią niosą fachową pomoc.