Dobrze dobrana i wykonana brama garażowa to inwestycja na wiele lat. Wbrew pozorom wybranie najlepszego rozwiązania wcale nie jest łatwą sprawą, bowiem trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, mających wpływ na późniejsze użytkowanie.
Przede wszystkim ważny jest sposób otwierania, ale należy również przyjrzeć się zabezpieczeniu termicznemu oraz głośności pracy. Nie bez znaczenia będzie również rodzaj użytego materiału, w tym przypadku największą popularnością na rynku cieszą się bramy garażowe metalowe.
Dlaczego bramy z metalu?
Metal bardzo dobrze sprawdza się w konstrukcjach bram, jest on stosowany zarówno jako element szkieletu, jak również jako jako powierzchnia skrzydeł czy segmentów. Producenci używają zarówno stali jak też i aluminium, materiały te znacznie różnią się właściwościami. Stal jest trwała, wytrzymała i bardzo solidna, ale też trochę więcej waży. Aluminium jest znacznie lżejsze, a przy zastosowaniu odpowiednich profili swoją wytrzymałością niewiele ustępuje stali.
Dodatkowo na ogólną wagę całej bramy wpływ ma także to, że najczęściej ich konstrukcja jest pusta w środku lub wypełniona lekką izolacją, na przykład styropianem lub pianką poliuretanową. Przy takiej budowie szkielet panelu lub skrzydła wykonany jest ze stalowych profili, i pokryty stalową lub aluminiową blachą. Dużą zaletą metalowych bram garażowych jest to, że można je w bardzo różny sposób wykończyć.
Najbardziej popularne jest malowanie proszkowe, ale klienci często decydują się także na różnego rodzaju okleiny z tworzyw sztucznych czy naturalnego drewna.
Izolacja termiczna bram garażowych metalowych
Przy bramach garażowych bardzo ważna jest ich odpowiednia izolacja termiczna. Przeważnie zajmują one dość dużą powierzchnię, przez którą może uciekać nagrzane powietrze, więc koniecznie należy zadbać o odpowiednią ochronę. Metal sam w sobie bardzo dobrze przewodzi ciepło, dlatego też producenci stosują różnego rodzaju wypełnienia mające na celu ograniczenie jego uciekania z budynku.
Najczęściej w tym celu stosuje się odpowiedniej grubości warstwę styropianu lub piankę poliuretanową. Taka izolacja umieszczona pomiędzy stalową blachą zapewni wysoki poziom ochrony przed chłodem. Warto się przyjrzeć uszczelkom – jeśli ich nie będzie lub będą nieodpowiednio dobrane, to także należy się spodziewać chłodniejszego wnętrza.
Bardzo ważne jest też, żeby nie zapomnieć o szczelnym zamykaniu garażu, szczególnie zimową porą. Bardzo w takim przypadku może się przydać jakaś funkcjonalna automatyka do bram, dzięki czemu wyjeżdżanie i wjeżdżanie samochodem będzie znacznie wygodniejsze.
Przeczytaj również o montażu bram garażowych https://bramadogarazu.pl/montaz-bram/
Najpopularniejsze rozwiązania konstrukcyjne
Metalowe bramy garażowe dostępne są w kilku różnych rodzajach, które różnią się budową, funkcjonalnością i ceną. Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się bramy uchylne, wykonane ze stali lub aluminium. Poza prostą budową ich zaletą jest łatwy montaż i możliwość stosowania w garażach o niskich nadprożach.
Popularne dawniej były też bramy rozwieralne, one także czasy największego zainteresowania mają już za sobą, ale niektórzy klienci mimo wszystko je wybierają. Obecnie najczęściej kupowane są bramy segmentowe, składają się z kilku połączonych ze sobą części, poruszających się po prowadnicach. Najczęściej wykonuje się je ze stalowych, ocynkowanych profili, które są pokrywane blachą stalową.
Dużą zaletą tej odmiany jest możliwość zastosowania napędu do bramy, dzięki czemu jej użytkowanie będzie znacznie wygodniejsze. Z paneli, tyle że mniejszych i w większej ilości, składają się bramy rolowane, cechuje je wysoka funkcjonalność, a dodatkowo bardzo dobrze chronią wnętrze przed utratą ciepła.
Jak więc widać, wybór odpowiedniej bramy nie będzie wcale taką prostą sprawą, jak się może na początku wydawać. Jeśli się jednak przypilnuje kilku rzeczy i dobrze dobierze model do oczekiwań i parametrów garażu, to można będzie liczyć na wiele lat bezproblemowego użytkowania. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli bramy metalowe – są one trwałe, solidne i bezpieczne, a przy użyciu dobrej izolacji skutecznie zabezpieczą wnętrze przed niepożądanymi gośćmi i chłodem.