Od kiedy garaże stały się integralną częścią bryły budynków mieszkalnych, włamywacze upodobali je sobie, jako potencjalny słaby punkt. Stosunkowo często okazuje się bowiem, że mieszkańcy – instalując systemy zabezpieczeń w oknach czy montując drzwi antywłamaniowe, zapominają o należytym zabezpieczeniu garażu.
O ile sforsowanie zwykłych drewnianych czy stalowych drzwi i pojedynczego zamka nie stanowi żadnego problemu dla „specjalistów w branży”, o tyle bramy garażowe antywłamaniowe stanowią już solidną zaporę.
Czym charakteryzują się bramy garażowe antywłamaniowe?
Najprostszym zabezpieczeniem bramy garażowej przed włamaniem jest zamontowanie w niej zamka patentowego albo wkładki antywłamaniowej. Wyższy stopień zabezpieczeń gwarantują zamki na karty elektroniczne oraz blokady antywyważeniowe wbudowane w skrzydło drzwi.
Taką bramę nadal jednak trzeba otwierać ręcznie, co wymaga dużo zachodu, a nierzadko sprawia poważne fizyczne trudności. Bez względu na panujące warunki pogodowe trzeba każdorazowo wysiadać z auta, co jest mało komfortowe w zimie czy podczas ulewy. W niektórych przypadkach – na przykład, kiedy podróżuje się z małym dzieckiem czy kierującym jest osoba niepełnosprawna, konieczność ręcznego otwarcia bramy jest nie lada problemem.
Powyższe zabezpieczenia – mimo iż stanowią nieco większe wyzwanie dla włamywacza, nie są jednak w pełni niezawodne. Generalnie – otwierane ręcznie drzwi do garażu odchodzą powoli w zapomnienie, ustępując miejsca bramom wykorzystującym rozmaite napędy do bram.
Nowoczesne systemy sterujące bramą garażową
Dążenie do automatyzacji, poprawiającej komfort życia zaznacza się także w ofercie systemów sterujących bramami wjazdowymi i garażowymi. Co ważne, już samo zastosowanie napędu sterowanego zdalnie, stanowi kolejny element zabezpieczający przed włamaniem.
W podstawowej wersji brama reaguje wyłącznie na pilota wysyłającego określony sygnał, który ma zasięg od kilku do kilkunastu metrów. Solidne rygle i mocne stalowe konstrukcje wykorzystują do otwierania bramy moc urządzeń napędowych, zatem można stosować masywniejsze przegrody, trudniejsze do sforsowania.
Nowoczesne urządzenia sterujące wykorzystują natomiast technologie stosowane do szyfrowania danych i transakcji w bankowości internetowej, a więc jedne z najwyższych systemów zabezpieczeń. Kod pozwalający na otwieranie zmienia się dynamicznie przy każdym naciśnięciu pilota, czyli nie sposób go zeskanować czy podrobić. Pilot może mieć dodatkowe zabezpieczenia – kod dostępu, czytnik linii papilarnych etc.
Wygodna i bezpieczna automatyzacja, czyli czym można zdalnie sterować
Automatyka do bram garażowych daje coraz większe możliwości zdalnego sterowania – nie tylko podstawową czynnością otwierania i zamykania drzwi. Dzięki rozbudowanym aplikacjom możliwe jest zintegrowanie czasu otwarcia bramy z geolokalizacją samochodu, można zaprogramować włączenie świateł na podjeździe czy w garażu oraz uruchomić ciepły nawiew w zimie.
Czujniki ruchu gwarantują otwarcie bramy wjazdowej tylko w określonych sytuacjach, a zamykanie zabezpieczają fotokomórki stopujące automat gdy w pobliżu pojawi się dziecko czy zwierzak. Dzięki temu nie ma ryzyka przytrzaśnięcia kogoś lub czegoś przez nieuwagę.
Do sprawnego działania automatycznych systemów sterowania niezbędne są układy fotokomórek reagujących na ruch, sygnał z pilota albo uruchomienie programu w aplikacji na smartfonie. Razem z nimi można wykorzystać układ kamer monitoringu, które przekażą na bieżąco obraz z określonego miejsca na posesji.
Każdy niepowołany ruch na określonym odcinku może wzbudzać cichy alarm u właściciela lub uruchamiać syrenę alarmową – zależnie od rodzaju zakłóceń. Przez tak skomponowany układ bezpieczeństwa nie przeciśnie się już nawet mysz.